Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej...

Ogrzewanie lodem SolarEis

Ogrzewanie lodem SolarEis dla domów jednorodzinnych

Innowacyjne dolne źródło dla pomp ciepła – alternatywa dla kolektorów poziomych i odwiertów geotermalnych!

W dzisiejszym budownictwie co trzecie urządzenie produkujące ciepło to pompa ciepła. Tendencja ta stale rośnie. Ciepło do ogrzewania pozyskiwane jest z otaczającego powietrza, gruntu lub wód gruntowych. Jednakże teraz, dzięki systemowi magazynu lodu dostępne jest innowacyjne dolne źródło dla ciepła pomp ciepła.

Jeden lub więcej zbiorników, wypełnionych 10 metrami sześciennymi wody, zakopuje się w ziemi. Każdy zbiornik wyposażony jest w dwa wymienniki ciepła (do pobierania ciepła i do regeneracji złoża). Wykorzystując pompę ciepła, energia znajdująca się w wodzie w zbiorniku lodowym jest pobierana, aż do momentu zamarzania wody, kiedy to wydziela się dodatkowa energia krystalizacji. Magazyn lodu o przybliżonej objętości 10 metrów sześciennych przy zmianie stanu skupienia wody produkuje taką ilość ciepła do jakiej wytworzenia potrzebne by było około 100 litrów oleju opałowego.

Dzięki temu, magazyn lodu w połączeniu z powietrznym kolektorem słonecznym, stanowi pełnowartościowe źródło dla pomp ciepła. Rozwiązanie to jest doskonałą alternatywą w momencie, gdy brak jest zgody na odwierty i sondy geotermalne ze względów środowiskowych, czy też gdy ich koszt w danym przypadku jest nieuzasadnienie wysoki, lub gdy nie dysponujemy wystarczająco dużą powierzchnią dla kolektorów poziomych.

Elementy systemu opartego o magazyn lodu:

  • zbiornik z lodem
  • dwa wymienniki ciepła (do pobierania ciepła i do regeneracji złoża)
  • powietrzny kolektor słoneczny
  • pompa ciepła solanka/woda
  • układ sterowania źródłem ciepła


Schemat ogrzewania lodem
Ogrzewanie lodem SolarEis dla obiektów przemysłowych
Innowacyjne rozwiązanie dolnego źródła dla pomp ciepła. System ten zapewnia możliwość ogrzewania budynków z wykorzystaniem czystych i odnawialnych źródeł energii, możliwość magazynowania oraz akumulacji ciepła/energii, a także naturalne chłodzenie w okresie letnim.

Ze względu na brak ograniczeń dotyczących funkcji, czy wielkości obiektu, a także mocy grzewczej, system SolarEis może być stosowany nawet w bardzo dużych instalacjach. Obiekty takie jak osiedla domów, bloki, biurowce, szpitale, szkoły, czy nawet duże zakłady produkcyjne, mogą korzystać z możliwości, jakie daje system SolarEis.

System składa się z trzech głównych komponentów. Specjalny betonowy zbiornik wypełniony wodą stanowi magazyn energii. Pompa ciepła pobiera z niego energię za pomocą wymiennika ciepła. Wraz z poborem energii ze zbiornika, temperatura wody spada, aż do rozpoczęcia procesu zamarzania. Wtedy wydzielana jest dodatkowa energia, zwana energią przemiany fazowej (ciepło utajone). To właśnie od tego zjawiska system ten określany jest mianem "Ogrzewania Lodem". Następnie przeprowadzana jest regeneracja źródła (zbiornika) za pomocą specjalnego absorbera powietrzno-słonecznego, który kieruje pozyskane ciepło do zasobnika poprzez drugi wymiennik ciepła. Po roztopieniu lodu i podwyższeniu temperatury wody w zbiorniku, cały proces zaczyna się od nowa. System ten zapewnia też naturalne chłodzenie (natural cooling). W sezonie letnim możliwe jest kierowanie nadwyżki ciepła z budynku, poprzez system grzewczy do zbiornika, w którym po sezonie grzewczym znajduje się lód. Takie rozwiązanie zapewnia chłodzenie budynku oraz regenerację dolnego źródła (zbiornika) jednocześnie.


Supported by Best Eye Studio  webdesign: Agencja Reklamowa PHOTO GRAPHICS  code: @home Informatyka - strony internetowe Opole    
Polub Nas
Odwiedź Nas